לגרסטרמיות

לגרסטרמיה הודית היא עץ רחוב ונוי נפוץ מאוד בישראל, ובצדק רב. מדובר במין מפואר בעל פריחות צבעוניות מרהיבות שאין שניות להן. הפריחה מופיעה באשכולות כבדים בקצוות הענפים בצבעים וגוונים שונים, לפי הזן. לתוך הגיוון הזה מוסיפים צבעי עלווה שונים שהלגרסטרמיה מתהדרת בהם, שנעים בין ירוק לירוק-אדמדם-סגול ולשחור – אדום, בדומה לעלי השזיף הפיסרדי. נוסיף למיקס הזה גם את האפשרות לעצב את העץ על גזע אחד במראה נקי, או כרב גזעי במראה “טבעי” ופראי יותר, וקיבלנו עץ שמתאים מאוד לאקלים הישראלי, בעל מופע מגוון ומעניין, מושך ואטרקטיבי, שיפאר כל מקום בו יישתל. בין אם זה רחוב, שדרה, גינה, אי תנועה, כיכר, פטיו ועוד.

מוזמנים לשתף:

שלל גוונים וצבעים של פריחה, אפשרויות עיצוב גמישות, גזעים בעלי צבעים ומרקמים שונים

הדבר הראשון שנתייחס אליו כאשר אנחנו עוסקים בלגרסטרמיה, זו הפריחה שלה. ללא ספק, זהו האלמנט האטרקטיבי ביותר בעץ. הפריחה תופיע בחודשי הקיץ, החל מסוף מאי-תחילת יוני,  ועד לאוקטובר לכל היותר. מופע הפריחה הוא אשכולות כבדים בקצוות הענפים החדשים שצמחו מאז עונת האביב. פריחת הלגרסטרמיות מגוונת מאוד, ונעה בין גוונים שונים של לבן לוורוד, סגול ואדום. הפריחה יכולה להיות צפופה או דלילה יחסית. גיזום נכון של אשכולות הפריחה לאחר שסיימו לפרוח יעודד גלי פריחה נוספים. חלק מזני הלגרסטרמיות יוציאו גלי פריחה נוספים ללא צורך בגיזום כלל. זנים מצטיינים ממש יוציאו 4-5 גלי פריחה בעונה, או יפגינו גלי פריחה ממושכים. אנחנו ממליצים לגזום את הפרי בתום עונת הפריחה על מנת לעודד צימוח נוסף וגלי פריחה נוספים. גיזום זה יעודד גם שלכות  מאוחרות ואטרקטיביות יותר.

אלמנט נוסף שיוצר מגוון רב ועניין בין זני הלגרסטרמיה השונים היא העלווה. עלוות הלגרסטרמיות מגוונת בגודל, בצפיפות, ובצבע. צבעי העלים משתנים הן בלבלוב והן בצבע העלה הבוגר ועד לשלכת. נמצא לגרסטרמיות עם לבלובים אדמדמים ועלים ירוקים, לבלובים ירוקים ועלים סגולים, לבלוב סגלגל ועלים ירוקים ועוד שילובים. הגיוון בעלים יחד עם גיוון הפריחה יוצר מופעים מרהיבים ואטרקטיביים במיוחד. מופעי השלכת של הלגרסטמיות מגוונים אף הם ונראה שלכות בכל גווני האש. חשוב לשים לב שישנם זנים בעלי עלווה כהה, שעליהם נוטים להתקפל, דבר שיוצר מראה פחות חיוני ואפילו חולני.

גזע הלגרסטרמיה מהווה אף הוא אלמנט נוי משמעותי. גווני הגזע משתנים מזן לזן. נראה לגרסטרמיות עם גזעים בהירים, חלקם מתקלפים וחושפים גוונים אדומים המזכירים את גווני הקטלב. מראה הקילופים מזכיר מאוד את מראה גזע האיקליפטוס. דוגמא טובה בהקשר זה הוא הזן הלבן הותיק, הנאצ’ס, שגזעו הוא אלמנט נוי אטרקטיבי מאוד לכל דבר.  גם במשתלה ניתן למצוא זן כלאיים חדש שאנחנו מטפחים, בעל גזע “מנומר” בצבעי אפור-אדום. האופי הטבעי של הלגרסטרמיות הוא רב גזעי, בין 3-8 גזעים באופן טבעי, שיוצרים עץ מפואר ומרשים מאוד. האופי השיחי הזה אינו מונע עיצוב נוף גבוה יותר, שיהפוך את הלגרסטרמיה למתאימה לשימושים שונים. הלגרסטרמיה ההודית מגיבה היטב לגיזום. ניתן לעצב בקלות את הלגרסטרמיה על גזע יחיד, מה שיהפוך אותה מתאימה לשימושים רבים עוד יותר, כמו איי תנועה, גינות קטנות יותר, רחובות ועוד. ובכלל, הלגרסטרמיה מתאימה מאוד כעץ רחוב ונשתלת בשימוש זה ברחבי הארץ. נזכיר בהקשר זה שגובהה של הלגרסטרמיה לא עולה על 8 מטרים, כך שמדובר בסה”כ בעץ קטן יחסית. היתרונות כאמור  ברורים: הלגרסטרמיה אינה מפריעה לריצוף או מלכלכת במיוחד (מעבר לנשירת הפרחים והשלכת בסתיו). אין לה פרי עסיס שמושך בעלי כנף ומלכלך את המדרכה או הופך אותה למחליקה. היא מתאימה לכל אזורי הארץ מבחינת האקלים, וכאשר שותלים שדרה שמקורה מאותו הקלון, מראה הפריחה והשלכת יהיה אחיד ומרשים במיוחד.

לאחר שמנינו את יתרונותיה הרבים והמשמעותיים ביותר של הלגרסטרמיה ההודית בתחום הנוי, חשוב להזכיר גם את האתגרים, על מנת שהתמונה תהיה שלמה. יש לציין שבאקלים הישראלי הלגרסטרמיות משגשגות מאוד ולרוב אין להן מזיקים או מחלות כמו שיש להן באקלימים אחרים. האתגר העיקרי בהקשר זה של הלגרסטמיה ההודית הוא הקימחון ממנו היא סובלת, ועלול לא רק לפגוע במראהּ, אלא גם לגרום לניוונה. כידוע, הקימחון מופיע באיזורים עתירי לחות, ופחות באיזורים יבשים כמו איזורי ההר והמדבר. דבר זה ניתן למניעה על ידי מיקום השתילה- והקפדה על שתילה בשמש מלאה. דבר זה ימנע את הקימחון. חשובה גם הקפדה על משטר השקיה נכון, כך שלא ייווצרו עודפי מים משמעותיים וסביבה לחה מדי עקב אידוי. כידוע, ניתן גם לבצע טיפול מונע בסוף האביב או בתחילת הקיץ. המלצה חשובה נוספת היא שימוש בזנים מצטיינים שנבדקו ונבחנו בעמידותם לקימחון.

חשוב לנו לציין בהקשר זה שאין כזה דבר לגרסטרמיה הודית שאינה סובלת מקימחון. כל הלגרסטרמיות ההודיות על זניהן עומדות תחת איום הקימחון, הן רק נבדלות זו מזו בדרגת הרגישות. אנחנו מבחינים כי זנים בעלי עלווה אדומה מפגינים רגישות רבה יותר לקימחון מזנים בעלי עלווה ירוקה. בין הזנים המצטיינים שניתן למנות לדוגמא, להם יש רגישות פחותה באופן משמעותי לקימחון, הם הנאצ’ס, מוסקוגי, ‘בלה מיה’ שהיא פיתוח של המשתלה, והלונר מג’יק שהיא בלעדית לאילן משתלות.

אתגר נוסף הוא עניין ההרכבות. קלון נבחר שמורכב על כנה יוצר צמח עדיף, מצטיין ואחיד, המשמר את התכונות העדיפות שנבררו בקלון וכן ידרוש טיפול תחזוקתי מינימלי. במקרה של הלגרסטרמיה, על מנת לשמור על תכונותיהם של זנים מצטיינים גנטית מומלץ לרבות באופן וגטטיבי, אבל במקרה הזה השרשה עדיפה על הרכבה. לגרסטרמיה מורכבת היא עץ הדורש תחזוקה שוטפת ואינטנסיבית משום שהכנה עשויה להשתלט על הרוכב ואז אנחנו נפגוש כל מיני יצורי כלאיים של לגרסטרמיות בעלי צבעים שונים. וזה במקרה הטוב. במקרה הרע, כל הצמח המורכב יתנוון. לצערנו, בארץ אין מספיק מודעות ויכולות לוגיסטיות לשמירה על התחזוקה הזו, של ניקיון סוּרים וחזירים, ולכן אנחנו נמליץ לקנות עצים שהורכבו בהרכבה נמוכה או מהשרשה. חשוב לקחת בחשבון שכאשר הלגרסטרמיות מושרשות, לוקח להן יותר זמן לצמוח (דבר שבא לידי ביטוי בסופו של דבר בזמן הגידול ובמחיר), אבל מתקבל צמח עדיף בהרבה, חזק ועמיד לרוב, בעל תוחלת חיים אופטימאלית. לצערנו, עניין זה עדיין לא מוטמע מספיק בשוק הישראלי, ולכן עצי לגרסטרמיה מורכבים רבים שנשתלים אינם מגיעים לבגרות ואינם משגשגים.

מגוון ושונות בעלווה – בצבעי הלבלוב והשלכת, בגודל ובצפיפות

אחרי שהכרנו את הלגרסטרמיה ההודית והשתכנענו בתכונותיה המצוינות כעץ נוי בכלל ועץ רחוב בפרט, נותר רק לבחור את הזן המתאים ביותר. התחלנו את המאמר בדיוק בנקודה הזו, של הגיוון הרב בין זני הלגרסטרמיות. אז איך בכל זאת נבחר את זן הלגרסטרמיה הטוב ביותר? אז כמובן שהבחירה הראשונה במעלה תהיה לפי גודל העץ והמטרה אליה הוא מיועד. לאחר מכן נבחר את הלגרסטרמיה שמוצאת חן בעינינו מבחינת הטעם- צבע הפריחה, צבע העלווה, עיצוב העץ וכולי. אנחנו ממליצים לבחור בזנים מצטיינים, כאלה המוכרים היטב בארץ ומצליחים בה. עוד נמליץ על זנים מצטיינים מחו”ל, כאלה שנבררו מתוך זנים רבים אחרים בשל יופים וייחודיותם, ונבחנו במשך שנים כדי לוודא שהם אכן רגישים פחות לקימחון (ומחלות אחרות שאינן נפוצות בארץ). הלגרסטרמיות החדשות במשתלה, מסדרת מג’יק (Magic®) הן לגרסטרמיות שפותחו בארה”ב ע”י Bailey Nurseries תחת המותג , First Editions® . תחת מותג זה נבחנים מינים רבים של צמחים, וכולם מהמעלה הראשונה. כל הלגרסטרמיות שנמכרות תחת מותג זה בכל העולם צריכות להצטיין קודם כל מבחינת העמידות שלהן, וכמובן שמבחינת הפריחה המוקדמת והארוכה במיוחד, עלווה מיוחדת (ישנם לא מעט זנים עם עלווה שחורה או אדומה-סגולה), עלים שטוחים ומבריקים שאינם מתקפלים, ויחודיות משמעותית מבחינת המראה.

אפשר לחלק את הסדרה הזו לשתי תת-סדרות, אחת בעלת עלווה כהה, בגוונים שנעים בין אדום עמוק לסגול, והשניה בעלת עלווה ירוקה. בין הלגרסטרמיות בעלות עלווה כהה נמנה ראשונה את המונלייט מג’יק (Moonlight MagicTM). מדובר בלגרסטרמיה בעלת אופי צריפי וצר, וכושר צימוח משמעותי, והיא תגיע לגובה של כ-4 מטרים בבגרותה. המונלייט פורחת בצבע לבן-ורדרד ועלוותה בצבע חום ערמוני. השילוב בין העלווה הכהה לפריחה הלבנה מהמם. היא בעלת רגישות פחותה באופן ברור לקימחון. אנחנו מאמינים שזן זה יהיה מוצלח במיוחד באיי תנועה. זן משופר של המונלייט הוא הלונר מג’יק (®Lunar Magic), שאמנם באופיו הוא קומפקטי יחסית (יגיע לכ-3 מ’ גובה), אבל הוא מצטיין בפריחה צפופה ועמוסה בקיץ. הוא מוציא 4-5 גלי פריחה בקיץ, אפילו ללא צורך בגיזום! העלווה של זן זה היא שחורה-אדומה והגזע עצמו מתאפיין בצבע אדמדם. הניגוד בין הפריחה הלבנה הבוהקת ובין העלווה השחורה-אדומה הוא פשוט מרהיב. גם זן זה מפגין רגישות פחותה באופן משמעותי לקימחון.

עוד בסדרה הזו יש את הסנסט מג’יק (Sunset MagicTM), לגרסטרמיה במבנה קומפקטי יחסית של 2-3 מ’ גובה, עם עלווה בצבע סגול עמוק, כמעט שחור. עלי הסנסט הם שטוחים ומבריקים. פריחת הסנסט היא בצבע אדום כמעט מושלם, עם נטיה לגוון כתום עמוק. מכבדי הפריחה צפופים ומשמעותיים, במראה עשיר ואטרקטיבי. הלגרסטרמיה הכהה האחרונה היא הטוויילייט מג’יק (Twilight MagicTM). גובה זן זה הוא כ-4 מ’. עלוות הטוויילייט היא בצבע שזיף עמוק, בדומה לשזיף הפיסרדי, ולמעשה משווקת בארה”ב כתחליף לשזיפים מהסוג הזה. פריחת הטוויילייט היא בצבע ורוד עשיר ועמוק, קרוב מאוד לורוד פוקסיה. אין ספק בכלל שמראה זני הלגרסטרמיות הכהות הוא ייחודי ומעניין מאוד, והניגוד שנוצר בין העלווה המבריקה והעמוקה אל מול צבעי הפריחה הבוהקים והעשירים, הוא מעניין ואטרקטיבי במיוחד. כאן חשוב לנו להמליץ לשתול את הזנים בעלי העלווה הכהה בשמש מלאה בלבד, ובכל מצב אחר לקחת בחשבון מראש טיפולים מונעי קימחון.

בסדרה הירוקה של המג’יק נמנה את הקורל מג’יק (Coral MagicTM), לגרסטרמיה במבנה שיחי, שתגיע לגובה של 4מ’. הקורל מג’יק נבדלת בלבלוב האדום יוצא הדופן של העלווה, שהופכת בבגרותה לירוקה ורעננה. אשכולות הפריחה מרשימים וצפופים בצבע ורוד-סלמון. פלאם מג’יק (Plum MagicTM) מתאפיינת בלבלוב עלים בצבע סגול-שזיף עמוק והם מתבגרים לצבע ירוק כהה ועשיר. פריחת הפלאם מג’יק היא בצבע ורוד פוקסיה, במכבדים עשירים הפורחים על קצוות הענפים החדשים שלבלבו. השילוב בין העלווה המיוחדת והמגוונת והפריחה הבוהקת יוצר שילוב מעניין ואטרקטיבי במיוחד הפלאם מג’יק תגיע לגובה 4-5 מ’. הפרפל מג’יק (Purple MagicTM) מרמזת על צבע הפריחה בשמה: מדובר בלגרסטרמיה מרהיבה שפורחת בצבע סגול כהה ועשיר. פריחה ייחודית ועשירה מאוד על רקע עלווה ירוקה רעננה וחיונית, מושכת את העין בצורה יוצאת דופן. לעלווה יש נטיה אדמדמה בזמן הלבלוב, כך שנוצר עוד מופע מעניין עוד לפני הפריחה עצמה. הפרפל מג’יק קומפקטית יחסית ומגיעה לגובה של 2-3 מ’. אחרונה בסדרה הירוקה וחביבה במיוחד, הרפלד רד מג’יק (Ruffled Red MagicTM). יש שיגדירו זן זה כ”דינמיט משופר”. מדובר בלגרסטרמיה עם מבנה זקוף וצפוף בדובה 3-4 מ’, בעלת עלווה ירוקה רעננה, ופריחה אדומה בוהקת ומרהיבה. מעבר למופע המדהים של הפריחה האדומה על רקע העלווה הירוקה כהה, פרחי הרפלד רד מאפיינים במרקם מיוחד, המזכיר מאוד את פרחי הציפורן. מופע השלכת של הרפלד רד מיוחד אף הוא, כאשר העלווה הופעת לכתומה-אדומה.

אנחנו מזמינים אתכם להגיע למשתלה ולהתרשם מעצי הלגרסטרמיה המפוארים שלנו, כמו גם מהזנים החדשים והמלהיבים שהבאנו לארץ באופן בלעדי.

עץ החיים

עץ יחיד:

מסנן ומטהר כ-1000 מ”ק אוויר מזיהום

מייצר 700 ק”ג חמצן

קולט מעל 20 טון של פחמן דו חמצני

מסוגל לספוג כ-20 ק”ג אבק בכל שנה

ולבלוע תרחיפים המכילים מתכות רעילות, כמו כספית, עופרת וליתיום

חלק מהחמצן באוויר שאנו נושמים מיוצר על ידי העצים

עלי שלכת

העצים מכינים עצמם לחורף, שבו פעילותם נעצרת. כדי לא להינזק מפגעי הקור מפחיתים העצים את שטח הפנים, ע”י השלת העלים, כצעד הסתגלותי המאפשר להם לשרוד בתנאי החורף המקשים. הקולטנים שבעלים, הרגישים לטמפ’ היורדת, מפסיקים את ייצור הכלורופיל, הכלורופיל הקיים מתפרק והצבענים האחרים שבעלים נחשפים, והעלים הופכים מירוקים לצהובים, כתומים ואפילו אדומים.

בעת שלכת הסתיו, צבעי השלכת – בעיקר האדום – מאפשרים לעלה להישאר מעט יותר על העץ וכך העץ “שואב” את שארית החומרים המזינים מהעלים ולנצלם עד תום. צבעי שלכת ביערות שלא בעונת הסתיו מאפשרת ליערנים לאתר בעיות.

סגולות השקד

השקד הינו עץ יפה והדור בפריחתו. פירותיו חשובים, טעימים, מזינים ובעלי סגולות רפואיות רבות אשר רובם כבר הוכחו במחקרים רבים. הוספת השקדים לתפריט היומי מסייעת לחיזוק ותפקוד הגוף.
  • השקדים מכילים כ-60% שומן, בעיקר חומצות שומן חיוניות המסייעות לשמירה על הלב.
  • לחומצות שומן אלה יתרונות נוספים חשובים לגופנו, יחד עם הסיבים התזונתיים שבשקדים. השילוב המנצח הזה מסייע בירידה במשקל על ידי כך שהוא מייצר תחושת שובע ומונע מצב של אכילת יתר או צריכת מתוקים בעקבות שמירה של רמת הסוכרים בדם.
  • במחקר שנעשה באוניברסיטת פנסילבניה נמצא כי בקבוצה שבתפריט היומי שלה נכללה אכילה של 42 גרם שקדים לא קלויים, חלה ירידה באחוזי השומן והיקף המותניים. בכך ירד הסיכון של אותה קבוצת מחקר, לחלות במחלות המשויכות לסינדרום מטבולי כגון סוכרת, לחץ דם גבוה ומחלות לב.
  • שקד הינו מקור מעולה לסידן החיוני למניעת איבוד מסת עצם.
  • תמיד כדאי לצאת מהבית עם שקית שקדים ולאכול אותם ברגעים שחווים צניחה ברמת האנרגיה. אכילה של חופן שקדים מעוררת את הגוף בזכות אחוזי החלבון וויטמיני B הקיימים בהם.
  • אכילה של 5-6 שקדים לא קלויים שהושרו במים וקליפתם הוסרה מסייעת להקלה על צרבת ובחילה.

המלצות ואפשרויות לשילוב שקדים בתפריט היומי:

  • שקדים טריים – עד כ- 10 ביום ובשילוב עם פרי.
  • ממרח שקדיה –  בכבישה קרה וללא כימיקלים.
  • קמח שקדים – קל לשימוש, עשיר בחלבון, ויטמין E ומגנזיום. דל בפחמימות וסוכר.
  • רצוי להימנע ככל שניתן מקליית השקדים, כיוון שהחימום שלהם גורם לאיבוד מערכם התזונתי

*תודה לגילי חדש – רפואה טבעית

העץ הכי קשיש בעולם

הפרט המוכר הכי עתיק בעולם הוא עץ מזן Pinus longaeva המוכר בשמותיו העממיים Great Basin bristlecone pine או intermountain bristlecone pine או western bristlecone pine, שנמצא ביער Ancient Bristlecone Pine שב’הרים הלבנים’ בקליפורניה.

גילו מתקרב ל-5,100 שנים!

גם העץ השני בגילו המוכר נמצא באותו יער, והוא גם כן תת זן של אותו עץ. הוא בן יותר מ-4,800 שנה. תת זן זה קיבל מהחוקרים שמדדו את גילו את השם “מתושלח”

העץ הכי גבוה בעולם

הפרט הכי גבוה בעולם הוא כפי הנראה עץ מזן
Sequoia sempervirens
שנמצא בפארק הלאומי רדווד בקליפורניה.

גובהו 115 מטר

הזן הכי ותיק - ועמידות מרשימה ביותר

גינקו דו אונתי מהווה מעין ‘מאובן חי’. הוא התקיים כבר בתקופות פרהיסטוריות.
בחפירות ארכיאולוגיות נמצאו חלקי מאובנים שלו מלפני 270 מליוני שנים!

עמידותו הרבה, והיכולת להזריע את עצמו בקלות, סייעו לו להתקיים לאורך הדורות. הוא כל כך עמיד, שפרטים בודדים שלו שרדו אפילו את פצצת האטום בהירושימה בשנת 1945, למרות שהיו במרחק קילומטר אחד או שניים בלבד ממוקד הפיצוץ. לא רק שעצים אלה שרדו, הם אףהחלימו לחלוטין לאחר זמן קצר יחסית.

דילוג לתוכן