מאמרים

עצי לגרסטרמיה ורודה במשתלה

לגרסטרמיות

ללגרסטרמיה הודית פריחות צבעוניות ומרהיבות. צבעי עלווה שנעים בין ירוק , דרך נגיעות-אדמדמות-סגולות ועד אדום כהה. ניתן לעצבה על גזע אחד במראה נקי, או כרב גזעי במראה “טבעי” ופראי יותר. העץ מתאים לאקלים הישראלי, בעל מופע מגוון ומעניין, מושך ואטרקטיבי, שיפאר כל רחוב ושדרה במרחב הציבורי, וכל גינה פרטית או פטיו

לקריאת המאמר »

אלונים ארצישראלים – השקעה משתלמת

אלונים הם הקלאסיקה של עצי הנוי. הם שם נרדף ליוקרה, חוסן, עמידות ואורך חיים. עצים יפיפיים, בעלי גזע פיסולי ועלווה מעניינת, עמידים בפני מזיקים ומחלות, הם רק משתבחים עם השנים, ומאריכים חיים מאוד. לא בכדי הם נחשבים מלכי היער והחורש.

לקריאת המאמר »

חזון המשתלה

אנחנו באילן משתלות שואפים ליצירת סטנדרטים חדשים וקידומם בתחום הגינון הציבורי. היינו רוצים לראות מעורבות גדולה יותר של גורמים רגולטורים בהכוונה ואכיפה של סטנדרטים כאלה. אנחנו מרגישים שהרמה המקצועית בארץ עוד בשלבי פיתוח ובעיקר שיש ביקוש רב מאוד להדרכה והכוונה מצידם של אנשי המקצוע, ומעט מדי היצע של הדרכה איכותית

לקריאת המאמר »
שדרת עצים ברחוב

עצים ברחובות הערים – מודעות ומקצוענות

איתי אשל מ’אילן משתלות’, במאמר על מקצוענות ומודעות בנושא של עצי רחוב יפים ואיכותיים. מהבסיס – מה שותלים איפה, דרך ההכנה והשתילה, וכלה בטיפול ובתחזוקה השוטפת. הכתוב פונה למי שנוטע עץ בגינתו, לאחראים על הנושא ברשויות המקומיות, ואפילו למחוקק, שעם מעט מודעות יוכל לסייע לסביבה ירוקה ומזמנת יותר

לקריאת המאמר »

הרכבות ושכפול זנים חדשים

על היתרונות והחסרונות שבהרכבת עצים. המאמר מציין באילו מקרים יהיה נכון לבצע הרכבה, איך לבצע אותה באופן המיטבי, ומתי נעדיף שיטת ריבוי אחרת. כמו כן הוא מתייחס לסוגיה חשובה בנושא פיתוח ושכפול זנים חדשים. הטענה היא שנדרשת אחריות בשכפול כזה. הכתוב מסביר מהי האחריות הכבדה, מה הסכנות ומדוע יש לנהוג בזהירות בסוגיה

לקריאת המאמר »
עצי חורש פורחים

מגבלות של עצים – איך לבחור את העץ הנכון

רוצים לשתול עץ. בגינה פרטית, בשדרה עירונית או בחורשה. האם העץ שאנחנו רוצים שם, יפה ככל שיהיה, הוא העץ הנכון? האם הוא מתאים לשימוש שאנחנו מייעדים לו? האם הוא מתאים לאזור בארץ, או למיקום הספציפי? מטרת המאמר היא להרחיב את הפרספקטיבה, ולספק מספר דגשים – על מה לתת את הדעת בבחירת העץ הנכון

לקריאת המאמר »
עצים עם נוף חסר פרופורציות לגזע

עצי רחוב ותיקים בשיטת טלאי על טלאי

לעצים ותיקים ערך רב כעצי רחוב. אצלם באות לידי ביטוי איכויות שיש רק לאחר שנים של צמיחה והתבססות: המראה הבוגר, מימדי הנוף, מופעי פריחה מרהיבים וכדומה. הם כבר אחרי קשיי הסתגלות ותופעות אחרות שמאפיינות עצים צעירים. ועם זאת – לא נכון להתעקש עליהם. כשלא ניתן לממש את יתרונות העץ ולהפיק ממנו את מלא הפוטנציאל, אז נכון לוותר, ולהחליף אותו.

לקריאת המאמר »
סיסם הודי כיפתי מעוצב בגינה

ירוקי עד כעצי רחוב בישראל

ההעדפה בארצנו הקטנטונת היא לשאוף לפאר את הרחובות בעצים ירוקי עד. והשאיפה היא לכאלה שצמיחתם מהירה. אלא שרבים מבין אלה שעונים על שתי ההגדרות (ירוקי עד ובעלי צימוח מהיר), אינם מתאימים בהכרח להיות עצי רחוב. המאמר דן בבעיות הנפוצות, מציע כיצד לשפר ולטייב את הפתרונות הקיימים, ואף מציע פתרונות חדשים, פרי טיפוח של המשתלה.

לקריאת המאמר »

תרבות האינסטנט ועצי החורש בישראל

ספר האגדה מספר על חוני המעגל שראה אדם נוטע עץ חרוב. הוא הביע תמיהה, שכן יחלפו שנים עד שהעץ ייתן פרי, ולא בטוח שהנוטע יספיק ליהנות מהחרובים. לרגע נראה לנו חוני מהסיפור כנציג תרבות האינסטנט. כמייצג הסטנדרט של המאה העשרים ואחת, שחזר לו אחורה בזמן. ואילו אותו נוטע, אותו זיהינו כמי שמשקיע השקעה איכותית לטווח הארוך

לקריאת המאמר »
חלקות משתלה - צילום רחפן

משתלת עצי נוי – על קונספט ההתמחות והמיקוד

אם יש לנו שטחי גידול נרחבים וכוח אדם מיומן, אז מדוע לא להרחיב את תחום העיסוק שלנו מעצי נוי למוצרי משתלה נוספים? אנחנו מאמינים בכוחם של התמחות ומיקוד. וכשמדובר בעצים, זה קריטי אף יותר. עץ חי עשרות ומאות שנים. עומק הידע של שתלן לגבי עצים צריך להתבסס על מחקרים ותצפיות ארוכי טווח, ועל ידע המצטבר לאורך תקופות ארוכות

לקריאת המאמר »

עץ החיים

עץ יחיד:

מסנן ומטהר כ-1000 מ”ק אוויר מזיהום

מייצר 700 ק”ג חמצן

קולט מעל 20 טון של פחמן דו חמצני

מסוגל לספוג כ-20 ק”ג אבק בכל שנה

ולבלוע תרחיפים המכילים מתכות רעילות, כמו כספית, עופרת וליתיום

חלק מהחמצן באוויר שאנו נושמים מיוצר על ידי העצים

עלי שלכת

העצים מכינים עצמם לחורף, שבו פעילותם נעצרת. כדי לא להינזק מפגעי הקור מפחיתים העצים את שטח הפנים, ע”י השלת העלים, כצעד הסתגלותי המאפשר להם לשרוד בתנאי החורף המקשים. הקולטנים שבעלים, הרגישים לטמפ’ היורדת, מפסיקים את ייצור הכלורופיל, הכלורופיל הקיים מתפרק והצבענים האחרים שבעלים נחשפים, והעלים הופכים מירוקים לצהובים, כתומים ואפילו אדומים.

בעת שלכת הסתיו, צבעי השלכת – בעיקר האדום – מאפשרים לעלה להישאר מעט יותר על העץ וכך העץ “שואב” את שארית החומרים המזינים מהעלים ולנצלם עד תום. צבעי שלכת ביערות שלא בעונת הסתיו מאפשרת ליערנים לאתר בעיות.

סגולות השקד

השקד הינו עץ יפה והדור בפריחתו. פירותיו חשובים, טעימים, מזינים ובעלי סגולות רפואיות רבות אשר רובם כבר הוכחו במחקרים רבים. הוספת השקדים לתפריט היומי מסייעת לחיזוק ותפקוד הגוף.
  • השקדים מכילים כ-60% שומן, בעיקר חומצות שומן חיוניות המסייעות לשמירה על הלב.
  • לחומצות שומן אלה יתרונות נוספים חשובים לגופנו, יחד עם הסיבים התזונתיים שבשקדים. השילוב המנצח הזה מסייע בירידה במשקל על ידי כך שהוא מייצר תחושת שובע ומונע מצב של אכילת יתר או צריכת מתוקים בעקבות שמירה של רמת הסוכרים בדם.
  • במחקר שנעשה באוניברסיטת פנסילבניה נמצא כי בקבוצה שבתפריט היומי שלה נכללה אכילה של 42 גרם שקדים לא קלויים, חלה ירידה באחוזי השומן והיקף המותניים. בכך ירד הסיכון של אותה קבוצת מחקר, לחלות במחלות המשויכות לסינדרום מטבולי כגון סוכרת, לחץ דם גבוה ומחלות לב.
  • שקד הינו מקור מעולה לסידן החיוני למניעת איבוד מסת עצם.
  • תמיד כדאי לצאת מהבית עם שקית שקדים ולאכול אותם ברגעים שחווים צניחה ברמת האנרגיה. אכילה של חופן שקדים מעוררת את הגוף בזכות אחוזי החלבון וויטמיני B הקיימים בהם.
  • אכילה של 5-6 שקדים לא קלויים שהושרו במים וקליפתם הוסרה מסייעת להקלה על צרבת ובחילה.

המלצות ואפשרויות לשילוב שקדים בתפריט היומי:

  • שקדים טריים – עד כ- 10 ביום ובשילוב עם פרי.
  • ממרח שקדיה –  בכבישה קרה וללא כימיקלים.
  • קמח שקדים – קל לשימוש, עשיר בחלבון, ויטמין E ומגנזיום. דל בפחמימות וסוכר.
  • רצוי להימנע ככל שניתן מקליית השקדים, כיוון שהחימום שלהם גורם לאיבוד מערכם התזונתי

*תודה לגילי חדש – רפואה טבעית

העץ הכי קשיש בעולם

הפרט המוכר הכי עתיק בעולם הוא עץ מזן Pinus longaeva המוכר בשמותיו העממיים Great Basin bristlecone pine או intermountain bristlecone pine או western bristlecone pine, שנמצא ביער Ancient Bristlecone Pine שב’הרים הלבנים’ בקליפורניה.

גילו מתקרב ל-5,100 שנים!

גם העץ השני בגילו המוכר נמצא באותו יער, והוא גם כן תת זן של אותו עץ. הוא בן יותר מ-4,800 שנה. תת זן זה קיבל מהחוקרים שמדדו את גילו את השם “מתושלח”

העץ הכי גבוה בעולם

הפרט הכי גבוה בעולם הוא כפי הנראה עץ מזן
Sequoia sempervirens
שנמצא בפארק הלאומי רדווד בקליפורניה.

גובהו 115 מטר

הזן הכי ותיק - ועמידות מרשימה ביותר

גינקו דו אונתי מהווה מעין ‘מאובן חי’. הוא התקיים כבר בתקופות פרהיסטוריות.
בחפירות ארכיאולוגיות נמצאו חלקי מאובנים שלו מלפני 270 מליוני שנים!

עמידותו הרבה, והיכולת להזריע את עצמו בקלות, סייעו לו להתקיים לאורך הדורות. הוא כל כך עמיד, שפרטים בודדים שלו שרדו אפילו את פצצת האטום בהירושימה בשנת 1945, למרות שהיו במרחק קילומטר אחד או שניים בלבד ממוקד הפיצוץ. לא רק שעצים אלה שרדו, הם אףהחלימו לחלוטין לאחר זמן קצר יחסית.

דילוג לתוכן