חזון המשתלה

אנחנו באילן משתלות שואפים ליצירת סטנדרטים חדשים וקידומם בתחום הגינון הציבורי. היינו רוצים לראות מעורבות גדולה יותר של גורמים רגולטורים בהכוונה ואכיפה של סטנדרטים כאלה. אנחנו מרגישים שהרמה המקצועית בארץ עוד בשלבי פיתוח ובעיקר שיש ביקוש רב מאוד להדרכה והכוונה מצידם של אנשי המקצוע, ומעט מדי היצע של הדרכה איכותית בנושאים הקשורים להתאמה אקלימית וגננית, הכנת השטח, עיצוב גיזום וטיפוח עצים וכולי. אנחנו רואים בגינון בכלל, ובשימוש בעצים במרחב הציבורי בפרט, ערך סביבתי ראשון במעלה. החל ממרכיב הנוי התורם לשהות נעימה ואסתטית ברחובות הערים עבור כולנו, וכלה באפקט האקולוגי של פיתוח סביבה ירוקה בת קיימא. עם השנים נצבר במשתלה ידע מקצועי רב ורחב. מנהל המשתלה, איתי אשל, הינו דור שלישי לחקלאות ושתלנות. הוא עמל בשגרה על חקר ופיתוח של זנים; על אופן גידול עיצוב וטיפוח של עצים בהתאם לתכונות הפרטניות; ועל בחירה והתאמה של עצים לצרכים ולייעודים הספציפיים של כל פרויקט.

מוזמנים לשתף:

חלקות משתלה - צילום רחפן
משתלת 'אילן משתלות' - חילופי דורות ושמירה על הידע הארגוני

זהות מקומית

נרצה לראות יותר שתילות של עצים עם זהות מקומית ארצישראלית כגון אלה אטלנטית, אלה ארצישראלית, אלון התבור, אלון מצוי, אדר סורי, כליל החורש, חרוב, אשל פרקים זקוף ומייש דרומי. מדובר בעצים המשמרים את האופי המיוחד של החורש הארצישראלי הטבעי ובעלי פוטנציאל אדיר לפאר את רחובות ושדרות ארצנו, כמו גם פארקים בגדלים שונים. מעבר לייחודיות וליופי הפיסולי של עצים אלה, הם השקעה לטווח ארוך שתשתלם מוקדם מהמצופה, ותשמר את ההיסטוריה הבוטנית של האזור בהווה ובעתיד. יש לזכור שקצב צימוח איטי אומר בראש ובראשונה כי העץ בעל יכולת שרידות ואורך חיים ממושך יותר, בעל נטיה פחותה לשברים ולמגדליו יהיה מרווח נשימה גדול יותר לעצב ולטפח אותו באופן אופטימלי, על מנת להתאים אותו לסביבתו ולצרכיה (זאת לעומת עצים בעלי קצב צימוח מהיר שנפגעים משום שלא מספיקים לחזור ולטפל בהם בטווח זמן מתאים). עצים אלה דורשים הבנה והשקעה בשנותיהם הראשונות, וכן סובלים מתדמית הדורשת תחזוקה גבוהה וניקיון בסביבתם בטווח רחוק, אך דבר זה אינו שונה מעצים אחרים הנשתלים באופן שכיח מאוד ברחובות ארצנו.

אופי העץ וטיפול מותאם

חשוב להבין, כי לכל עץ יש אופי ייחודי לו, הבא לידי ביטוי בצורת הצימוח, בקצב הצימוח, באופן הטיפול או הגיזום שלנו, בתנאים שמתאימים לו וכדומה על מנת שיתפתח באופן האופטימאלי. בראש ובראשונה חשוב שהעצים המגיעים מהמשתלות יהיו במצב אידיאלי: הדגש יהיה בעיצוב שלד העץ ובמערכת שורשים מותאמת לגיל וגודלו של נוף העץ. בעת גיזום עץ צעיר, חשוב לשים דגש על יצירת שלד מאוזן ומניעת בעיות קריטיות עתידיות, בצמתים ובזוויות-הענפים הנמצאים סביב השלד המרכזי של העץ. בכל סוגי העצים, מומלץ לבצע בשנים הראשונות, גיזומים להרמת נוף ו/או עיצוב נוף, בהתאם לסוגם ולאופיים. אנחנו מתחילים בתהליך זה עוד במשתלה, ושמחים להדריך ולהכווין את לקוחותינו המקצועיים באופן בו יש להמשיך לטפח את העץ באופן האידאלי.

בחירת עץ על פי השימוש הגנני

יש להתאים טוב יותר את העצים לשימוש הגנני שלהם, בעיקר בכל הנוגע לעצי רחוב ושדרה. לדוגמא, לא לשתול עצים בעלי שורשים אגרסיבים שירימו מדרכות וריצופים ויהוו מפגע אמיתי להולכי הרגל. מצד שני אנחנו ממליצים לא לשתול עצים גדולים מדי מבחינת הגובה או הנוף, שעלולים להפריע לקווי חשמל או למעבר כלי רכב בכבישים. אי התאמה כזו תדרוש לאחר מכן תיקונים חוזרים ונשנים של מדרכות וכן גיזומים חזקים מדי של עצים (‘גירדום’) על מנת לאפשר מעבר כלי תחבורה. גיזומים אלה מעוותים את העצים, מחלישים אותם ומכערים בצורה חסרת תקנה רחובות ושדרות ברחבי הארץ, וזאת בלי לדבר בכלל על העלויות הגבוהות של תיקוני המדרכות, גיזומים חוזרים ונשנים, עקירה ושתילה של עץ חדש וכולי. דבר זה ניתן למנוע על ידי בחירת עצים מתאימים יותר מראש ועל ידי הכנה טובה יותר של העצים במשתלה על ידי עיצוב נכון בשנים הראשונות וכן הכנה נכונה של השטח לפני השתילה, על מנת לאפשר לעצים להתאקלם ולהתפתח היטב. אנחנו רוצים שלעצים אלה יהיה עתיד!

נשמח לחלוק את הידע הזה עם בעלי המקצוע ואנחנו מזמינים את כל מי שרוצה להצטרף אלינו לימי העיון האלה. אנא פנו לצוות המשרד שלנו לתיאום תאריך מתאים ונוח.

עץ החיים

עץ יחיד:

מסנן ומטהר כ-1000 מ”ק אוויר מזיהום

מייצר 700 ק”ג חמצן

קולט מעל 20 טון של פחמן דו חמצני

מסוגל לספוג כ-20 ק”ג אבק בכל שנה

ולבלוע תרחיפים המכילים מתכות רעילות, כמו כספית, עופרת וליתיום

חלק מהחמצן באוויר שאנו נושמים מיוצר על ידי העצים

עלי שלכת

העצים מכינים עצמם לחורף, שבו פעילותם נעצרת. כדי לא להינזק מפגעי הקור מפחיתים העצים את שטח הפנים, ע”י השלת העלים, כצעד הסתגלותי המאפשר להם לשרוד בתנאי החורף המקשים. הקולטנים שבעלים, הרגישים לטמפ’ היורדת, מפסיקים את ייצור הכלורופיל, הכלורופיל הקיים מתפרק והצבענים האחרים שבעלים נחשפים, והעלים הופכים מירוקים לצהובים, כתומים ואפילו אדומים.

בעת שלכת הסתיו, צבעי השלכת – בעיקר האדום – מאפשרים לעלה להישאר מעט יותר על העץ וכך העץ “שואב” את שארית החומרים המזינים מהעלים ולנצלם עד תום. צבעי שלכת ביערות שלא בעונת הסתיו מאפשרת ליערנים לאתר בעיות.

סגולות השקד

השקד הינו עץ יפה והדור בפריחתו. פירותיו חשובים, טעימים, מזינים ובעלי סגולות רפואיות רבות אשר רובם כבר הוכחו במחקרים רבים. הוספת השקדים לתפריט היומי מסייעת לחיזוק ותפקוד הגוף.
  • השקדים מכילים כ-60% שומן, בעיקר חומצות שומן חיוניות המסייעות לשמירה על הלב.
  • לחומצות שומן אלה יתרונות נוספים חשובים לגופנו, יחד עם הסיבים התזונתיים שבשקדים. השילוב המנצח הזה מסייע בירידה במשקל על ידי כך שהוא מייצר תחושת שובע ומונע מצב של אכילת יתר או צריכת מתוקים בעקבות שמירה של רמת הסוכרים בדם.
  • במחקר שנעשה באוניברסיטת פנסילבניה נמצא כי בקבוצה שבתפריט היומי שלה נכללה אכילה של 42 גרם שקדים לא קלויים, חלה ירידה באחוזי השומן והיקף המותניים. בכך ירד הסיכון של אותה קבוצת מחקר, לחלות במחלות המשויכות לסינדרום מטבולי כגון סוכרת, לחץ דם גבוה ומחלות לב.
  • שקד הינו מקור מעולה לסידן החיוני למניעת איבוד מסת עצם.
  • תמיד כדאי לצאת מהבית עם שקית שקדים ולאכול אותם ברגעים שחווים צניחה ברמת האנרגיה. אכילה של חופן שקדים מעוררת את הגוף בזכות אחוזי החלבון וויטמיני B הקיימים בהם.
  • אכילה של 5-6 שקדים לא קלויים שהושרו במים וקליפתם הוסרה מסייעת להקלה על צרבת ובחילה.

המלצות ואפשרויות לשילוב שקדים בתפריט היומי:

  • שקדים טריים – עד כ- 10 ביום ובשילוב עם פרי.
  • ממרח שקדיה –  בכבישה קרה וללא כימיקלים.
  • קמח שקדים – קל לשימוש, עשיר בחלבון, ויטמין E ומגנזיום. דל בפחמימות וסוכר.
  • רצוי להימנע ככל שניתן מקליית השקדים, כיוון שהחימום שלהם גורם לאיבוד מערכם התזונתי

*תודה לגילי חדש – רפואה טבעית

העץ הכי קשיש בעולם

הפרט המוכר הכי עתיק בעולם הוא עץ מזן Pinus longaeva המוכר בשמותיו העממיים Great Basin bristlecone pine או intermountain bristlecone pine או western bristlecone pine, שנמצא ביער Ancient Bristlecone Pine שב’הרים הלבנים’ בקליפורניה.

גילו מתקרב ל-5,100 שנים!

גם העץ השני בגילו המוכר נמצא באותו יער, והוא גם כן תת זן של אותו עץ. הוא בן יותר מ-4,800 שנה. תת זן זה קיבל מהחוקרים שמדדו את גילו את השם “מתושלח”

העץ הכי גבוה בעולם

הפרט הכי גבוה בעולם הוא כפי הנראה עץ מזן
Sequoia sempervirens
שנמצא בפארק הלאומי רדווד בקליפורניה.

גובהו 115 מטר

הזן הכי ותיק - ועמידות מרשימה ביותר

גינקו דו אונתי מהווה מעין ‘מאובן חי’. הוא התקיים כבר בתקופות פרהיסטוריות.
בחפירות ארכיאולוגיות נמצאו חלקי מאובנים שלו מלפני 270 מליוני שנים!

עמידותו הרבה, והיכולת להזריע את עצמו בקלות, סייעו לו להתקיים לאורך הדורות. הוא כל כך עמיד, שפרטים בודדים שלו שרדו אפילו את פצצת האטום בהירושימה בשנת 1945, למרות שהיו במרחק קילומטר אחד או שניים בלבד ממוקד הפיצוץ. לא רק שעצים אלה שרדו, הם אףהחלימו לחלוטין לאחר זמן קצר יחסית.

דילוג לתוכן