איך בוחרים עץ לגינה הפרטית

לקוחות רבים מגיעים אלינו למשתלה על מנת לבחור עצים לגינתם הפרטית ומתייעצים איתנו לגבי העץ המתאים ביותר עבורם. בחרנו להציג פה חלק מהשאלות הנפוצות של לקוחותינו, על מנת שתוכלו להגיע למשתלה מוכנים לבחור את העצים הנכונים עבורכם.  פה, נוכל לסייע בתכנון הגינה שלכם באופן המיטבי ביותר.

מוזמנים לשתף:

עץ צעיר בגינה פרטית

הצרכים והרצונות של בעל הגינה

בחירת העצים לגינה היא אחת הבחירות המשמעותיות בתכנונה, משום שעצים גדלים ומתפתחים במשך עשרות ואף מאות שנים. העצים הם השלד המרכזי של הגינה! חשוב לנו להדגיש שהשקעה בבחירה נכונה ומתאימה של עץ שיש לו עתיד לפניו, תחסוך הרבה עוגמת נפש בעתיד והוצאות כספיות גבוהות הקשורות בתכנון לקוי, פגיעה במבנים וריצוף או הצורך בעקירת עץ נטוע שאינו מתפתח בהתאם לציפיותינו.

ראשית, נשאל את לקוחותינו האם הם מעוניינים בעץ פרי או בעץ נוי לגינה. רבים מבעלי הגינות מעוניינים לנצל את הגינה באופן מיטבי וליהנות מפירות שונים אותם יוכלו לקטוף בבוא העת ישר מהעץ. כמובן שעצי הפרי הפופולריים ביותר לגינות הפרטיות הם עצי ההדר למיניהם: לימונים, תפוזים, קלמנטינות ופומלות. אחריהם באים עצי הפרי הטרופיים דוגמת מנגו, אבוקדו וליצ’י, ואחריהם הנשירים כמו דובדבן, תפוח ושזיף. למרות היתרונות הברורים בעצי הפרי, גם לעצי נוי יש חשיבות רבה בגינה הפרטית. הראשון שבהם הוא כמובן צל. אנחנו שואפים להצל ולהוריד את הטמפרטורה בגינה בחודשי הקיץ החמים. שני, הוא הערך המוסף האסתטי שעצים אלה יכולים להוסיף לגינה, אם בשל הפריחה, השלכת, הסתרה או מופָעם הפיסולי והמעניין.

מרכיבים סביבתיים

לאחר מכן, יש לבחון את האלמנטים הסביבתיים בגינה:

 • כשמגיעים לפגישת ייעוץ במשתלה, יש להגיע עם מידות הגינה (במטר מרובע) לאחר מדידה, ובמידת האפשר גם עם שרטוט ברור ומקצועי של הגינה, על מנת שנוכל למקם את העצים יחד באופן המיטבי. נזכיר שוב שעץ מתפתח במשך עשרות שנים, ויכול להאמיר לגבהים של עד 25 מ’ ורוחב של 20 מ’. חשוב מאוד לקחת בחשבון איך יראה העץ בבגרותו ולהיערך לפי פוטנציאל הגידול שלו.
 • יש לבדוק מיקום צינורות אינסטלציה (והאם הם מפלסטיק או מחומרים ישנים), מבנים, חומות, שבילים, ריצוף, דק בסמוך למקום השתילה, משום שכאשר אנו בוחרים את העץ אנו צריכים להתחשב גם ביכולת התפתחות מערכת השורשים והתרחבות הגזע. ישנם עצים עם שורשים אגרסיביים אשר לא מתאימים לשתילה בסמוך לצנרת, ריצוף, שבילים וכו’ וזאת על מנת למנוע נזקים עתידיים (דוגמת אלביציות, פיקוסים, ברכיכטונים ועוד).
 • יש לבדוק מיקום של חוטי חשמל וקווי מתח גבוה בסביבה – שהרי אלו הם סכנה ממשית כאשר מדובר בשתילת עצים. יש להתחשב בגובה העץ בבגרותו ולשתול בצורה המונעת סכנה עתידית.
 • התאמה אזורית – עצים גדלים בסוגי אקלים ואדמה שונים. כל עץ צריך את התנאים האידיאליים שמתאימים ספציפית לו על מנת לגדול ולשגשג. יש לבדוק את המיקום הגאוגרפי וגובה מעל פני הים במיקום השתילה. נתייחס גם לסוג האדמה, שהרי בארץ ישנם סוגים רבים ושונים. כאן נתייחס לנקודות הנ”ל בהכללה, ונבחן התאמה של עץ לקרקע מלוחה, קרקע גירית וסוגים של אדמה קלה ומחלחלת מול אדמה כבדה שמחזיקה מים לאורך זמן, רסס ים, לחות (שעלולה לגרום לקימחון ולכנימות) ועוד.

מה הייעוד?

לאחר שהכרנו את השטח, ניגש לדון בייעודו של העץ:

 • האם הוא מיועד להצללה? עץ יכול להיות מקור טבעי ויפה לצל בגינה, ולסוכך על הבית או הגינה ובכך להוריד את הטמפרטורה בה. מצד שני, אם שותלים בגינה צמחים הדורשים אור שמש רב, צל רב מדי שנוצר על ידי העץ עלול לפגוע בהתפתחותם, ויש לקחת זאת בחשבון בתכנון הגינה.
 • האם העץ מיועד להישתל בקרבת ריצוף? יש עצים ששורשיהם או גזעם עלולים להפריע לריצוף ולפגוע בו. בנוסף, יש עצים שהפרחים שלהם או הפרי שלהם עלולים לקלקל וללכלך את הריצוף, ולכן כדאי לתכנן ולהיערך מראש על ידי בחירה בעצים מתאימים, מתוך הכרת אופי העצים.
 • דוגמא נוספת – האם העץ מיועד לפטיו? לפטיו מומלץ לבחור עץ בעל מאפיינים עיצוביים ואסתטיים בולטים, על מנת ליצור מופע מרשים במרחב התחום של הפטיו. בבחירת העץ לפטיו יש להיות מאוד ספציפיים בדרישות לגבי העץ (האם הוא מלכלך, לא דורש תחזוקה, גדל במתינות או דווקא להפך?).
 • עץ המיועד למיסוך צריך להיות בעל עלווה צפופה ובעל מאפיינים ועיצוב מתאימים, על מנת לשמש כגדר חיה או חוצץ. באמצעות עצים מותאמים בעלי אופי ועיצוב נכון, ניתן להסתיר מפגעים אסתטיים אצל השכנים או ברחוב וכן לשמר פרטיות בגינה ובבית. בחירה נכונה בעץ בעל אופי מתאים תמנע צורך בתחזוקה רבה לאורך השנים. כן, יש לקחת בחשבון את גודל העץ בבגרותו כשמתאימים אותו למקום אליו הוא מיועד.
 • כשבוחרים את העץ לפי הטעם האישי, יש לקחת בחשבון גם את אופי הגינה. האם מנסים ליצור גינה באופי ארצישראלי, המדמה חורש טבעי? האם אנחנו רוצים ליצור גינה עם מאפיינים טרופיים? מסלעה? האם יש בעלי חיים בחצר? האם אנחנו רוצים למשוך בעלי חיים כמו דבורים, פרפרים ובעלי כנף? יש לקחת בחשבון גם את רמת התחזוקה של הגינה והאם בעלי הגינה מתכוונים לטפל ולתחזק את הגינה בעצמם ורוצים לתחזק ברמה גבוהה או מועטה, או שגנן יבוא לטפל בגינה באופן שוטף?
 • מאפייני נוי ייחודיים – עצים ממינים וזנים שונים נבדלים זה מזה במראם ובתכונותיהם. נמנה כמה אלמנטים לדוגמא:
 • צורת נוף – פירמידלית, צרה, עגולה, סוככנית, בכותית, כיפתית, מבודרת או סגלגלה
 • צבעי שלכת – ישנם עצים רבים שהשלכת שלהם מרשימה בצבעיה ומהווה אלמנט אסתטי משמעותי ומרשים בגינה. ישנם גם עצים ירוקי עד שאינם משירים את עליהם כלל.
 • פריחה – האם פריחת העץ משמעותית, ואיך היא מופיעה מבחינת הצורה, הצבע, הגודל, עוצמת הפריחה והאם היא מלכלכת. עצים רבים מפגינים מופעי פריחה מרהיבים שיפארו את הגינה הפרטית במשך שבועות ואף חודשים.
 • פרי – האם העץ חונט פירות ואיך הם נראים מבחינת צורה, גודל, וצבע. האם הפירות אכילים? האם הם עלולים ללכלך? האם הם עסיסיים ומושכים חרקים ובעלי כנף?
 • גודל העץ – האם בבגרותו העץ קטן/ בינוני/ גדול. יש לשים לב שהעץ שאתם קונים במשתלה הוא בן מספר שנים בודדות, ויגיע למימדים שונים בתכלית בבגרותו ועם חלוף השנים. יש לחשוב לטווח הארוך כאשר מתכננים את הגינה!

איתור העץ הנכון בקטלוג

לאחר שקיבלנו החלטות, אנחנו מזמינים אתכם להיכנס לאתר שלנו: ilan-nursery.co.il

שם תוכלו לעיין בקטלוג העצים שלנו ולערוך חיפוש לעצים שעשויים להתאים לגינה שלכם, לפי קטגוריות החיפוש השונות. את הייעוץ המקצועי והנכון ביותר לגבי העצים שמתאימים לצרכים שלכם בדיוק, תוכלו לקבל מבעלי המקצוע במשתלה שלנו. פנו לג’וי או למשרד על מנת לתאם סיור ולבחור את העצים המתאימים לכם ביותר. בסיור בשטחי המשתלה, המשתרעים על למעלה מ-550 דונם, תוכלו לבחור את העץ שלכם ישר מהשטח. לאחר הסיור אנחנו נכין את העץ בצורה מקצועית, ונספק אותו לביתכם. בסיור גם נסביר לכם על הדרך הנכונה לשתול את העצים שתקנו, ואיך לטפל בהם באופן המיטבי ביותר על מנת שלעצים שתקנו, יהיה עתיד משגשג בגינתכם.

עץ החיים

עץ יחיד:

מסנן ומטהר כ-1000 מ”ק אוויר מזיהום

מייצר 700 ק”ג חמצן

קולט מעל 20 טון של פחמן דו חמצני

מסוגל לספוג כ-20 ק”ג אבק בכל שנה

ולבלוע תרחיפים המכילים מתכות רעילות, כמו כספית, עופרת וליתיום

חלק מהחמצן באוויר שאנו נושמים מיוצר על ידי העצים

עלי שלכת

העצים מכינים עצמם לחורף, שבו פעילותם נעצרת. כדי לא להינזק מפגעי הקור מפחיתים העצים את שטח הפנים, ע”י השלת העלים, כצעד הסתגלותי המאפשר להם לשרוד בתנאי החורף המקשים. הקולטנים שבעלים, הרגישים לטמפ’ היורדת, מפסיקים את ייצור הכלורופיל, הכלורופיל הקיים מתפרק והצבענים האחרים שבעלים נחשפים, והעלים הופכים מירוקים לצהובים, כתומים ואפילו אדומים.

בעת שלכת הסתיו, צבעי השלכת – בעיקר האדום – מאפשרים לעלה להישאר מעט יותר על העץ וכך העץ “שואב” את שארית החומרים המזינים מהעלים ולנצלם עד תום. צבעי שלכת ביערות שלא בעונת הסתיו מאפשרת ליערנים לאתר בעיות.

סגולות השקד

השקד הינו עץ יפה והדור בפריחתו. פירותיו חשובים, טעימים, מזינים ובעלי סגולות רפואיות רבות אשר רובם כבר הוכחו במחקרים רבים. הוספת השקדים לתפריט היומי מסייעת לחיזוק ותפקוד הגוף.
 • השקדים מכילים כ-60% שומן, בעיקר חומצות שומן חיוניות המסייעות לשמירה על הלב.
 • לחומצות שומן אלה יתרונות נוספים חשובים לגופנו, יחד עם הסיבים התזונתיים שבשקדים. השילוב המנצח הזה מסייע בירידה במשקל על ידי כך שהוא מייצר תחושת שובע ומונע מצב של אכילת יתר או צריכת מתוקים בעקבות שמירה של רמת הסוכרים בדם.
 • במחקר שנעשה באוניברסיטת פנסילבניה נמצא כי בקבוצה שבתפריט היומי שלה נכללה אכילה של 42 גרם שקדים לא קלויים, חלה ירידה באחוזי השומן והיקף המותניים. בכך ירד הסיכון של אותה קבוצת מחקר, לחלות במחלות המשויכות לסינדרום מטבולי כגון סוכרת, לחץ דם גבוה ומחלות לב.
 • שקד הינו מקור מעולה לסידן החיוני למניעת איבוד מסת עצם.
 • תמיד כדאי לצאת מהבית עם שקית שקדים ולאכול אותם ברגעים שחווים צניחה ברמת האנרגיה. אכילה של חופן שקדים מעוררת את הגוף בזכות אחוזי החלבון וויטמיני B הקיימים בהם.
 • אכילה של 5-6 שקדים לא קלויים שהושרו במים וקליפתם הוסרה מסייעת להקלה על צרבת ובחילה.

המלצות ואפשרויות לשילוב שקדים בתפריט היומי:

 • שקדים טריים – עד כ- 10 ביום ובשילוב עם פרי.
 • ממרח שקדיה –  בכבישה קרה וללא כימיקלים.
 • קמח שקדים – קל לשימוש, עשיר בחלבון, ויטמין E ומגנזיום. דל בפחמימות וסוכר.
 • רצוי להימנע ככל שניתן מקליית השקדים, כיוון שהחימום שלהם גורם לאיבוד מערכם התזונתי

*תודה לגילי חדש – רפואה טבעית

העץ הכי קשיש בעולם

הפרט המוכר הכי עתיק בעולם הוא עץ מזן Pinus longaeva המוכר בשמותיו העממיים Great Basin bristlecone pine או intermountain bristlecone pine או western bristlecone pine, שנמצא ביער Ancient Bristlecone Pine שב’הרים הלבנים’ בקליפורניה.

גילו מתקרב ל-5,100 שנים!

גם העץ השני בגילו המוכר נמצא באותו יער, והוא גם כן תת זן של אותו עץ. הוא בן יותר מ-4,800 שנה. תת זן זה קיבל מהחוקרים שמדדו את גילו את השם “מתושלח”

העץ הכי גבוה בעולם

הפרט הכי גבוה בעולם הוא כפי הנראה עץ מזן
Sequoia sempervirens
שנמצא בפארק הלאומי רדווד בקליפורניה.

גובהו 115 מטר

הזן הכי ותיק - ועמידות מרשימה ביותר

גינקו דו אונתי מהווה מעין ‘מאובן חי’. הוא התקיים כבר בתקופות פרהיסטוריות.
בחפירות ארכיאולוגיות נמצאו חלקי מאובנים שלו מלפני 270 מליוני שנים!

עמידותו הרבה, והיכולת להזריע את עצמו בקלות, סייעו לו להתקיים לאורך הדורות. הוא כל כך עמיד, שפרטים בודדים שלו שרדו אפילו את פצצת האטום בהירושימה בשנת 1945, למרות שהיו במרחק קילומטר אחד או שניים בלבד ממוקד הפיצוץ. לא רק שעצים אלה שרדו, הם אףהחלימו לחלוטין לאחר זמן קצר יחסית.

דילוג לתוכן